Beaufort Watches, Yeni Zelanda'daki dört markadan biridir

Barbie45

New member
Robert Kwok gülerek, “Sabah 9'dan akşam 5'e kadar başka bir şey yapacağımı her zaman biliyordum” dedi ve Beaufort Watches'un kurucusu olarak yalnızca zamanla çalışmasının ironik olduğunu fark etti.

Auckland yerlisi olan 25 yaşındaki Bay Kwok, zar zor ayakta kaldığı liseden bu bakış açısını sorumlu tutuyor. Ancak 2016 yılında Auckland Teknoloji Üniversitesi'ne geldiğinde “gerçekten çok çabaladığını” ve Yeni Zelanda'nın birkaç saat markasından birini kurma yolculuğuna ciddi anlamda başladığını söyledi.

Şehrin varlıklı banliyösü Ponsonby'deki Beaufort mağazasında yaptığı röportajda “Hedefim, eğitimimi bitirmeden önce bir iş kurmaktı” dedi. 30 Kasım'da açılan butik, alçak deri sandalyeler ve kokteyller için bir salon alanıyla modern bir görünüme sahip. Markanın mevcut iki modelinin versiyonları gösterildi: zarif 40 milimetrelik Aerotimer MK11 (559 Yeni Zelanda doları veya yaklaşık 340 ABD doları) ve daha sportif 39 milimetrelik Seatrekker (649 ABD doları) çeşitli renk seçenekleriyle.

Her ikisi de İsviçre Teknoloji Üretimi STP 1-11 otomatik mekanizma ile güçlendirilmiş olup, kasaları Hong Kong'da ve deri kayışları İtalya'da üretilmiştir (paslanmaz çelik kayışlar ve kauçuk seçenekleri mevcuttur).

Tüm Beaufort saatleri, eskizlerinin taramalarını fabrikasına gönderen ve bunları parça tedarikinde kullanılmak üzere teknik çizimlere dönüştüren Bay Kwok tarafından tasarlanmıştır. “Ben berbat bir sanatçıyım” dedi, “ama nihai sonucun ne olmasını istediğimi biliyorum, bu yüzden bunu yapmak için fabrikada biraz ileri geri hareketler oluyor.” Geçen yıldan bu yana tüm Beaufort saatleri Taupo, Yeni Zelanda'da yapıldı, monte edildi.

Bay Kwok, üniversite yıllarında teknoloji sektörüne odaklandı ve isteğe bağlı teslimat uygulaması da dahil olmak üzere birkaç yeni girişimde yer aldı. Ancak kendisine yaklaşık 500 Yeni Zelanda dolarına mal olacak yeni bir saat hediye etmek istediğinde yön değiştirmeye karar verdi.

“Bu fiyattaki saatlerin hiçbiri bana göre değildi, bu yüzden kendi fiyat aralığımın dışında vitrinlere bakmaya başladım” dedi. “Bir saate bu kadar çok para yatıracaksam belki de kendi saat şirketimi kurmayı düşünmeliyim diye düşündüm. Bu yüzden 2018'de çalışmalarıma ara verdim, paramı topladım ve denemeye karar verdim.”

Yeni Zelandalılar “Kivi yaratıcılığı” olarak adlandırılan, sorunları çözme veya boşlukları pratik, saçma olmayan bir şekilde doldurma yeteneği olarak adlandırılan şeyle gurur duysa da, bu durum saat yapımcılığına kadar uzanmadı. Bay Kwok, diğer üç Yeni Zelanda markasını sıralayarak, “Burada, Auckland'da ayrıca Draken, Paceracer ve Magrette'imiz var” dedi.

Ancak yerel bir endüstrinin ya da saatçilik geleneğinin olmayışı Bay Kwok'u caydırmadı. “Öncelikle süreci anlamak için iki ay boyunca çevrimiçi saat yapımcılığı kursuna gittim” dedi. “Neden bahsettiğimi bildiğimden emin olmak istedim. Daha sonra birkaç ayımı startup ve kitlesel fonlama stratejilerini öğrenerek geçirdim.”

Ayrıca Çin'deki fabrikalara araştırma ve geliştirme maliyetleri, minimum sipariş miktarları hakkında ayrıntılar ve 5.000 Yeni Zelanda doları tutarındaki başlangıç bütçesiyle başlayıp başlayamayacağını soran e-postalar gönderdi. Yanıtların hepsinin olumlu olduğunu ve Hong Kong'da kalmasına izin veren bir amcası olduğundan mağazaları gezmeye başladığını söyledi.

Beaufort Watches, 2019 yılında kitlesel fonlama platformu Kickstarter'da doğdu. Bay Kwok, tarihi bağlantısı olan bir isim istiyordu ve bu nedenle şirketine, İkinci Dünya Savaşı'nda Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan İngiliz torpido bombardıman uçağı Bristol Beaufort'un adını verdi. O dönemin vintage tasarım estetiğine de hayran kaldığını ve bunun da tercihi desteklediğini belirtti.

İlk modeli, paslanmaz çelikten ve pastel kadran seçeneklerinden oluşan 40 milimetrelik Aerotimer Otomatik, yıl sonunda platformda satışa sunuldu, fiyatı 539 Dolar Yeni Zelanda'ydı ve ön siparişlerde 15.000 Dolar'a ulaşmayı hedefliyordu. Sonunda 185 destekçi 109.000 dolardan fazla para gönderdi.

Bay Kwok, “Bu çılgıncaydı” dedi. “20 yaşındaydım ve banka hesabımda birdenbire yüz bin dolardan fazla para oluştu.”

Siparişleri 2020'nin başlarına kadar teslim etmeyi planladı ancak salgın, programı yıl ortasına kadar erteledi.

“Kickstarter kampanyasındaki herkes gecikme konusunda çok anlayışlı ve nazik davrandı” dedi, “ancak kampanya başladıktan sonra her şeyi bir hafta içinde gönderdik.” Sonraki lansmanlar 39 milimetrelik Cavalli dalış saati ve Limited versiyonuydu. Kakapo Yeşili ve Tui Mavisi gibi yerel kuşların adını taşıyan kadran renklerine sahip Aerotimer'ın tamamı tükendi.

2016 yılında saat tutkunları topluluğu RedBar'ın Yeni Zelanda şubesini kuran Jarrod Gill, ülkede “ucuzdan pahalı saatlere kadar her şeyi satın alan” pek çok saatseverin bulunduğunu ancak insanların saat olarak “koleksiyonları konusunda daha az bilinçli hale geldiğini” söyledi. Diğer ülkelerdeki koleksiyonerler.

“Robert, Beaufort ile gerçekten iyi bir iş çıkarıyor. Kalitesi gerçekten iyi, fiyatı gerçekten iyi ve insanlar bunları gerçekten seviyor.”

Bay Kwok için bir kronografın önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi planlanıyor. Markanın bugüne kadarki en yüksek fiyatı olan 2.500 Yeni Zelanda dolarına mal olmasını bekliyor. Yıl sonuna doğru üç modelin daha pazara sunulması planlanıyor.

Bay Kwok eninde sonunda özel saatler yapmak istediğini söylese de şimdilik sadece işi büyütmekle yetiniyor.

“Buradaki işim halkı saatler konusunda eğitmek” dedi. “Çoğu insan mekanik saat ile kuvars saat arasındaki farkı gerçekten bilmiyor ve fiyata bakıp bunun ürünün kalitesiyle ilgili olduğunu düşünme tuzağına düşüyor.”

Şöyle ekledi: “Beaufort, ciddi, giriş seviyesi bir otomatik saate başlamak isteyenler için tasarlandı.”