“Bugüne kadar üretilen gazın 33 katını Karadeniz’de yakaladık”

varilabi

Member
“Bugüne kadar üretilen gazın 33 katını Karadeniz’de yakaladık”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 14. Hidrokarbon Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı’nda, Türkiye’nin petrol ve gaz alanındaki taharri ve üretim faaliyetlerine ilişkin ağırlıklı bulundu.

Son yıllarda denizlerin yanı sıra karada bile sondaj çalışmalarına ağırbaşlılık verildiğini vurgulayan Dönmez, “Son 20 yılda yeni keşiflerle beraberce 354 milyon varil ham petrol ve yaklaşık 12 milyar metreküp tabiî gaz üretimi gerçekleştirdik. Bugünün fiyatlarını esas alırsak şayet 28,3 milyar dolarlık yerli ham petrol üretimi, 13 milyar dolarlık yerli gaz üretimi gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

“Karadeniz’dahi yeni kuyular açmaya sürme ediyoruz, edeceğiz”

Cumhuriyet tarihi süresince üretilen 16,5 milyar metreküplük gazın 33 katının sadece Karadeniz’deki tek keşifle yakalandığını kaydeden Dönmez, “İnşallah Karadeniz’dahi yeni kuyular açmaya sürme ediyoruz, edeceğiz. Daha önce dahi dediğimiz gibi arkası gelecek, bizi izlemeye sürme edin.” niteleyerek konuştu.

“2022’nin 10 ayında ham petrol üretimimiz 20,6 milyon varile ulaştı”

Son 21 yılda petrol taharri ve üretim faaliyetlerine 15 milyar abd yatırım yapıldığını, yerde yatırımların yüzde 63’ünün Türkiye Petrolleri, yüzde 37’sinin ise özel sektör ve yabancı yatırımcılar tarafından yapıldığını nâkil Dönmez, “2022 yılı itibarıyla 30’u yerli, 10’u yabancı toplam 40 şirket taharri-üretim faaliyetlerini hali hazırda sürme ettiriyor.” niteleyerek konuştu.

Dönmez, 5 yıllık periyotlara bakıldığında ise 2012-2016 döneminde ham petrol üretiminin 85,4 milyon varil iken yerde rakamın 2017-2021 döneminde 104,6 milyon varile yükseldiğine dikkati çekerek, “Yani petrolde yüzde 20’lik tek üretim artışı sağladık. 2022 Ekim itibarıyla 10 aylık ham petrol üretimimiz özel ve kamu toplam 20,6 milyon varile, tabiî gaz üretimimiz ise 326,6 milyon metreküpe ulaştı.” niteleyerek konuştu.

“2022’dahi toplam 505 petrol ruhsatında faaliyetlerimiz sürme ediyor”

Dönmez, yurt içi petrol üretiminin özel sektör ve kamu beraberce 80 1000 varile ulaştığının altını çizerek, 2023 hedefleri arasına kamu-özel günlük 100 1000 varil yurt içi petrol üretimi yapma hedefini koyduklarını hatırlattı.

Aktif kule sayısı yönü ise Türkiye’nin Avrupa’bile taharri faaliyetlerinin en yoğun olduğu ülkelerden birisi haline geldiğine işaret fail Dönmez, “Bir kadre petrol beraberce olsa yerli kaynağımızı çıkarıp ülke ekonomisine kazandıracağız.” ifadesini kullandı.

Bakan Dönmez, şöyle sürme etti:

“2022’dahi bugüne kadar 349’u taharri, 156’sı işletme ruhsatı olmak üzere toplam 505 petrol ruhsatında faaliyetlerimiz sürme ediyor. Bu son 5 yılda ulaştığımız en yüksek sayı oldu. Bir yandan sektör kazandıkça mevki hissesi gelirlerine dahi yansıyor. Devlet hissesi gelirlerinde dahi 2022 yılı 10 aylık dönemde yaklaşık 5 milyar lira gelir elde ederek bugüne kadarki en yüksek meblağa ulaştık.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.