görüş | İnatçı oligarklar neden dünyamızı yönetiyor?

Barbie45

New member
Birkaç yıl önce -sanırım 2015’ti- berbat bir insan olmanın ne kadar kolay olduğunu çabucak öğrendim. Brezilya, São Paulo’daki bir konferansta açılış konuşmacısıydım ve varış uçağım çok gecikti. Organizatörler, şehrin kötü şöhretli trafiği nedeniyle yerimi kaçıracağımdan korkarak, beni havaalanından almamı ve helikopterle doğrudan otelin çatısına uçmamı ayarladılar.

Sonra konferans bittiğinde, beni havaalanına geri götürmek için bir araba bekliyordu. Ve sadece bir dakika düşündüm, “Ne? bir tane almalıyım Araba?”

Bu arada gerçek hayatta çoğunlukla metro ile seyahat ediyorum.

Her neyse, bayağılığımdan çıkardığım ders, ayrıcalığın yozlaştırdığı, kolayca bir yetki duygusu uyandırdığıydı. Ve kesinlikle, Lord Acton’ın deyişiyle, muazzam ayrıcalıklar muazzam ölçüde yozlaştırır, bunun bir nedeni, çok ayrıcalıklı kişilerin etrafının genellikle onlara kötü davrandıklarını söylemeye asla cesaret edemeyecek insanlarla çevrili olmasıdır.

Bu yüzden Elon Musk’ın ünlü kendini yakma gösterisi karşısında şok olmadım. İlgimi çekti, evet; kim yapmaz? Ancak, yalnızca istediğini elde etmeye değil, aynı zamanda çok beğenilen bir ikon olmaya da alışmış son derece zengin bir adam, yalnızca aurasını kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda yaygın bir alay konusu haline geldiğinde, Tabii ki düzensiz bir şekilde saldırır ve sorunlarını daha da kötüleştirir.

Daha da ilginç olan soru, neden şimdi böyle insanlar tarafından yönetiliyoruz. Çünkü açıkça inatçı oligark çağında yaşıyoruz.

The Times’dan Kevin Roose’un geçtiğimiz günlerde işaret ettiği gibi, Musk’ın teknoloji dünyasında hala birçok hayranı var. Onu mızmız bir velet olarak değil, dünyanın nasıl yönetilmesi gerektiğini anlayan biri olarak görüyorlar – bir ideoloji yazarı John Ganz, patronluk diyor, bu inanç, küçük insanları eleştirmek şöyle dursun, büyüğün sorumlu tutulmaması gerektiği inancı. Ve bu ideolojinin destekçilerinin, bu güç henüz Musk gibilerini toplum içinde yuhalanmaktan korumaya kadar uzanmasa bile, açıkça çok fazla güce sahipler.

Ama bu nasıl mümkün olabilir?

Teknolojik gelişmelerin ve artan gayri safi yurtiçi hasılanın mutlu, adil bir toplum yaratmamış olması gerçekten şaşırtıcı değil; geleceğin kasvetli vizyonları, kendimi bildim bileli hem ciddi analizlerin hem de popüler kültürün ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ancak hem John Kenneth Galbraith gibi sosyal eleştirmenler hem de William Gibson gibi spekülatif yazarlar genellikle bireyselliği bastıran korporatist distopyalar tasavvur ettiler – güvensizliklerini toplum içinde ortaya çıkaran ince derili egomanyak plütokratların egemen olduğu toplumlar değil.

Peki ne oldu?

Yanıtın bir kısmı kesinlikle, tepedeki zenginlik yoğunlaşmasının boyutudur. Twitter fiyaskosundan önce bile birçok kişi Elon Musk’ı son yıllarında Howard Hughes ile karşılaştırıyordu. Ancak Hughes’un serveti, bugünün dolarlarıyla ölçülse bile, yakın zamanda Tesla’nın hisselerinin düşmesinden sonra bile Musk’ınkiyle karşılaştırıldığında önemsizdi. Genel olarak, eldeki en iyi tahminler, toplam servetin en yüksek yüzde 0,00001’lik payının kırk yıl öncesine göre neredeyse on kat daha fazla olduğunu söylüyor. Ve modern süper elitin muazzam zenginliği, çocukça davranma gücü de dahil olmak üzere kesinlikle çok fazla güç getirdi.

Dahası, eskiden bir sınıf olarak oldukça ketum olan süper zenginlerin çoğu, bunun yerine ünlü oldular. Dünyayı değiştirirken zenginleşen yenilikçi arketip yeni değil; en azından Thomas Edison’a kadar uzanıyor. Ancak bilgi teknolojisinde kazanılan büyük servetler, bu hikayeyi, baktığınız her yerde özenti veya sahte Steve Jobs tipleriyle tam teşekküllü bir kült haline getirdi.

Aslında, girişimci deha kültü, yuvarlanan kripto fiyaskosunda büyük rol oynadı. FTX’ten Sam Bankman-Fried herhangi bir gerçek ürün satmadı ve iflas etmeyen eski rakipleri de kimsenin anlayamayacağı gibi satmadı: Bunca zamandan sonra kimse gerçek dünyadan anlamlı bir şey bulamadı. kara para aklama dışındaki kripto para birimleri için kullanmak. Bunun yerine Bankman-Fried’in sattığı şey, geleceği normal insanların göremediği bir şekilde gören, darmadağınık, dağınık giyimli vizyonerin bir görüntüsüydü.

Elon Musk aynı kategoriye pek uymuyor. Şirketleri gerçekten süren arabalar ve gerçekten uçan roketler yapıyor. Ancak işletmelerinin satışları ve daha da önemlisi piyasa değeri kesinlikle, en azından kısmen, her geçen gün daha fazla yok etmekten kendini alamadığı kişisel markasının gücüne bağlı.

Sonunda, Musk ve Bankman-Fried çok zarar vermiş girişimci deha efsanesini lekeleyerek bir kamu hizmeti yapıyor olabilirler. Ancak şimdilik, Musk’ın Twitter maskaralıkları, bazılarımızın ne hakkında konuştuklarını gerçekten bilen insanlardan bilgi aradığı bir yer olan yararlı bir kaynak haline gelen şeyi alçaltıyor. Ve bu hikayenin mutlu bir sonu giderek daha olası görünmüyor.

Oh, ve eğer bu sütun beni Twitter’dan yasaklıyorsa veya sayfa tacizden ölüyorsa, Mastodon’da giderek artan sayıda Twitter kaçağının düşünceleriyle birlikte bazı düşüncelerimi duyabilirsiniz.