New York'a dönüş ve sonunda karşılayabileceği bir daire

Barbie45

New member
Tanzanya Hughie'nin bir vizyonu vardı. “New York'a geri dönmek, bir iş bulmak ve güzel bir yerde yaşamak istedim” dedi. “Hemen olmadı.”

Güney Bronx'lu bir çocuk olan Bayan Hughie, kendisinden önceki pek çok kişi gibi eve dönmenin ne kadar zor olabileceğini keşfetti. Hatırlayabildiğinden daha fazla adım atması, arkadaşlarından ve ailesinden çok fazla destek alması ve sonunda bunu başarması biraz da şans gerektirdi.

1999 yılında Virginia Commonwealth Üniversitesi'ne taşındı ve dizginsiz yaratıcılığını moda çalışmalarına yönlendirdi. Chelsea'deki Moda Teknoloji Enstitüsü bir seçenek olabilirdi ama evdeki hayat burada kalamayacak kadar çalkantılıydı. Yakın ailesi ona yardım etmek için orada değildi. Kaçması gerekiyordu.

Virginia'daki hayata alışmak biraz zaman aldı; Bayan Hughie'nin deyimiyle “kültür şoku”. “New York City'den geldiğinizde herkes her şeyi bildiğinizi sanıyor” dedi.

Bayan Hughie, Bronx'ta büyümüş olmasına rağmen reşit olduğunu Güney'de hissettiğini söyledi: “Orada büyüdüm ve kim olduğumu anladım.”

Okuldan sonra birkaç yıl kaldı, bir kilisede ve Erkekler ve Kızlar Kulübü'nde gençlerle çalıştı. Anlamlı bir çalışmaydı ama tatmin edici değildi. Hâlâ farklı yönlerde yaratıcı dürtüyü hissediyordu ve bunun peşinden gitmesi gerekiyordu. “Kendime, New York'a bir daha dönmezsem ve şarkı söylemeyi, dans etmeyi ya da başka bir şey yapmayı denemezsem, 50 yaşıma geldiğimde üzüleceğimi söyleyip duruyordum” dedi.

Böylece Bayan Hughie 13 yıl uzakta kaldıktan sonra eve geldi.

Bronx'taki bir amcası onun yanında kalmasına izin verdi. Bir süre işe yaradı. Sonra zorluklar geldi.

Bayan Hughie'nin nasıl iş araması gerektiği konusunda farklı fikirleri vardı. “Amcam beni 'kaldırıma vurmam' konusunda teşvik etti” diye anımsıyor. “'Hayır, bilgisayar başında olmam gerekiyor' diye düşündüm. Konu bununla başa çıkmaya geldiğinde bir tür kuşak farkı vardı.”

Buna amcasının akşam saat 21.00'de sokağa çıkma yasağı da eklenmişti ve Bayan Hughie 28 yaşındayken bunun imkansız olduğunu düşünüyordu.

Böylece bir arkadaşının yanına taşındı ve sokağa çıkma yasağını geride bıraktı, ancak yeni kurallar keşfetti: Arkadaşının buzdolabında yiyecek saklamasına veya dairedeki ortak salonu kullanmasına izin verilmiyordu. “Sadece odamda kaldım ve her zaman DVD izledim” dedi.

Oradan Yukarı Doğu Yakası'nda küçük bir stüdyo buldu. Ancak bir süre sonra burası çok pahalı ve çok küçük olduğundan başka bir arkadaşının yanına taşındı.

İşini sürdürürken ve kendine bir yer bulurken, çeşitli koşullar birbiri ardına hareket etmeyi gerektirerek etrafta zıplamaya devam etti. Sınırlı birikimini tüketti. “10 yılda 10 kez taşındım” dedi. “Arabamda uyudum, motellerde uyudum, kanepede sörf yaptım, yerde sörf yaptım; sürekli bir savaş gibiydi.”

1.004$ | Astoria, Queens

Tanzanya Hughie, 42

Meslek: Sanatçı, girişimci ve gençlik geliştirme uzmanı

Paketi açarken: Bayan Hughie, Astoria'daki daireye taşındığında eşyalarını hemen açmadı. On hamleden sonra yerleşmeye korktu ve eşyalarının çoğunu dört ay boyunca dolabındaki kutularda sakladı. “Babam bana paketi açmanın sorun olmadığını söylemek zorunda kaldı” dedi. “Diğer ayakkabı düşmeyecek.”

Değişikliklerle ilgili olarak: Bayan Hughie, on yılı aşkın bir sürenin ardından New York'a döndüğünde değişen ilk şeylerden biri, şehirde nereye giderse gitsin sokaklardaki, restoranlardaki ve kafelerdeki büyük kalabalıklardı. “Kendime şunu sordum: 'Her zaman bu kadar kalabalık mı?'' dedi gülerek. “Bütün bu insanlar nereden geldi?”

Bir arabası ve iki yatak odalı bir dairesi olan Virginia'da kalıp kalmaması gerektiğini merak etmeye başladı. “Virginia'da kendimi rahat hissettim” dedi. “Mutlu değildim ama kendimi iyi hissettim. Ve eve dönmek, kendini iyi hissetmemek ve kabul edilmediğini, istenmediğini, gereksiz olduğunu, sevilmediğini -herhangi bir “olmayan”- hissetmek zordu. Ama bu büyümenin ve kim olduğumu anlamanın bir parçasıydı.”

Bayan Hughie, Virginia'daki işini, ailesi ya da güvenilir bir konutu olmayan gençlerle çalıştığı 14. Cadde'deki bir grup evinde iş bulmak için kullandı. Ayrıca New York Dramatik Sanatlar Konservatuarı'na burs kazandı ve televizyon ve reklamlarda oyuncu ve yazar olarak çalışmaya başladı.

Yine de uygun fiyatlı konut aramaya devam etti ve kiracıları hak kazandıkları gelir kısıtlı konutlarla eşleştiren bir şehir programı olan NYC Housing Connect aracılığıyla düzenli olarak konut piyangolarına katıldı. Dört deneme başarısız olmasına rağmen başvurmaya devam etti. Şansının zayıf olduğunu biliyordu ama pes etmeyi reddetti.

“Çok çalışmak harikadır” dedi, “ama bazen doğru zamanda doğru yerde olmanız gerekir.” Kendimi büyük bir şeyin gerçekleşmesine hazırladım.”

Hatta sanki bir fırsatın ortaya çıkacağını hissetmiş gibi eşyalarını toplamaya bile başladı. “Kendimi zihinsel olarak hizalamaya başladım” dedi.

Konut piyangosundaki beşinci denemesinde, Durst Organizasyonu tarafından Astoria, Queens'de 10 Halletts Point'te inşa edilen bir stüdyoya seçildi. Binada 405 daire bulunuyor ve bunların 81'i Bayan Hughie gibi gelirleri 34.355 ila 72.600 dolar arasında olan başvuru sahiplerine ayrılmış durumda. 53.000'den fazla başvuru vardı.

Kirası sabit olan daire, Bayan Hughie'nin üstlendiği iş hakkında daha iyi düşünmesine olanak tanıdı. Intermediate School 126'da drama ve münazara dersleri verdi ve bir kısa film çekti. “Ben mücadele eden bir sanatçı değilim” dedi. “Ben hevesli bir sanatçıyım.”

Bayan Hughie aynı zamanda girişimcilik içgüdülerini de takip etti. Daireye taşındıktan kısa bir süre sonra kendisine, bağışıklık sisteminin gözler ve ağız da dahil olmak üzere vücudun bazı kısımlarında nem üreten bezlere saldırdığı Sjögren sendromu teşhisi konuldu. Semptomları hafifletmek için çeşitli merhemler ve yağlar yapmayı öğrendi ve bunları diğer güzellik ve sağlıklı yaşam ürünleriyle birlikte satmak için 2019 yılında Mae Del Essentials adında bir şirket kurdu.

Dairesinde vücut yağları, keseler, roll-on'lar, banyo tuzları ve daha fazlasını yapıyor. Mutfağının ortasındaki darmadağın yüzeyi işaret ederek, “Bu masada her şey hazır” dedi. 10 hamleden sonra nihayet kendi alanının mülkiyetini alma konusunda rahat hissediyor.

Ve kapısının önünde güvenebileceği bir topluluk var.

Geçtiğimiz günlerde evine giderken bir fedai tarafından durduruldu. “Kötü bir gün geçiriyordum ve sanırım bunu örtbas ediyorum” diye anımsıyor, “ama aşağıdaki adam şöyle dedi: 'İyi bir gün geçirmiyorsun, değil mi?' “Hayır, acı çekiyorum” dedim. “Anlayabiliyorum çünkü kendini iyi hissetmediğinde farklı bir şekilde merhaba diyorsun.” Acı çekiyorum ve olmadığımda.”

Herkesin onun adını bildiğini ve bazen kendini iyi hissetmediğinde personelin onu kontrol ettiğini söyledi. Yıl sonunda onlara bahşiş vermeye gücü yetmiyor, bu yüzden onlar için tatil yemekleri pişiriyor.

“Ben bekar bir siyahi kadınım ve buradaki insanlar beni kontrol ediyor” dedi. “Kendinizi yalnız hissettiğinizde, olduğum kişi olarak, olduğum ışık olarak görülmek, gerçekten görülmek önemlidir.”