Soylu ailelere mensup aristokratların ülke yönetme hakkını sadece kendilerine ait olduğunu savunarak sürdükleri idare tarzı nedir ?

Emincan

Global Mod
Global Mod
Aristokratik Idare Tarz

Aristokrasi, bir snfn hakimiyetini saglamak icin kurulmus olan bir sistemdir. Soylu ailelerin ulke yonetme hakkn sadece kendilerine ait oldugunu savunmak icin kullandklar bir idare tarz vardr. Bu idare tarz, genellikle ulkelerin en ust duzey yoneticileri tarafndan kullanlmstr.

Aristokrasinin temel amac, snf farkllklarn korumak ve snfn ustunun hakimiyetini surdurmektir. Bu nedenle, aristokratlarn yonetimde kullandklar idare tarz, genel olarak kendilerinden baska hic kimsenin soz hakk olmakszn eksiksiz bir sekilde uygulanmstr.

Yonetimde Hakimiyet

Aristokrasinin temel amac, yonetimde hakimiyetin snflara gore dagtlmasdr. Bu sistemde, ust snf olusturan soylu ailelerin hakimiyeti, diger toplumsal snflarn ustunde olacak sekilde kurulmaktadr. Bu anlamda, aristokratlarn ulke yonetme hakkn kendilerine ait oldugunu savunmas, genel olarak kendilerinin diger snflara gore ustun oldugunu ve yonetimde hakimiyetin kendilerinde olmas gerektigini gostermektedir.

Yonetim Sureci

Aristokrasinin kullandg idare tarz, genel olarak, en ust duzey yoneticilerin hakimiyetinde bir surectir. Yonetim surecinde, aristokratlar iktidar kontrol edebilmek icin bir dizi onlem almslardr. Bu onlemler arasnda, bir tur yonetimsel denetim kullanlmstr. Bu denetim, ust duzey yoneticilerin kararlarn ust snf olusturan soylu ailelerin onune koyma seklinde uygulanmstr.

Sonuc

Soylu ailelerin ulke yonetme hakkn sadece kendilerine ait oldugunu savunarak surdukleri idare tarz, aristokrasinin hakimiyetini saglamak icin kullanlan bir sistemdir. Bu sistem, ust snf olusturan soylu ailelerin hakimiyetini surdurmek ve diger toplumsal snflarn hakimiyetinin ustunde olmasn saglamak icin kullanlmstr. Yonetim surecinde, ust duzey yoneticilerin kararlarn ust snf olusturan soylu ailelerin onune koyma seklinde bir denetim uygulanmstr.