Çin’in seçkin iş adamları, kendilerini zenginleştiren ülkenin ellerinden kayıp gittiğini görüyor

Barbie45

New member
Stanford’da kıdemli bir araştırma görevlisi olan Bay Wu, “Yönetme yeteneği, yukarıdan belirli bir politika olmaksızın bile geriledikçe, alt düzey yetkililerin beceriksizliği, gaddarlığı ve cehaleti, yönettikleri sıradan insanları kasıp kavuracak” dedi. Çin Ekonomisi ve Kurumları Merkezi.

Hükümet koronavirüsü yok etmeye çalışırken şehirleri kapatan ve haftalarca milyonları evlerine kilitleyen ‘sıfır Covid’ altında birçok iş adamı büyük paralar kaybetti.

Shenzhen’deki bir donanım teknolojisi yöneticisi, “Bu diktatörün liderliği altında, büyük ülkemiz uçuruma düşüyor” dedi. “Ama bu konuda hiçbir şey yapamazsın. Bu beni incitiyor ve üzüyor.”

Yıllar boyunca pek çok sohbete rağmen, siyaseti hiç tartışmadık. İbadetten sonra “siyasi bunalımı” hakkında konuşmak için aradığında şaşırdım. Eskiden çok milliyetçi olduğunu ve Çinlilerin dünyanın en zeki ve en çalışkan insanları arasında olduğuna inandığını söyledi. Şimdi o ve birçok arkadaşı zamanlarının çoğunu yürüyüş yaparak, golf oynayarak ve içki içerek geçiriyor. “Çalışamayacak kadar depresyondayız” dedi.

Bir yıl öncesine kadar start-up’ı o kadar iyi gidiyordu ki halka açmayı planlıyordu. Daha sonra kazancının büyük bir bölümünü kaybetti ve şehirler “sıfır Covid” kuralları kapsamında karantinaya girerken yeni çalışanları yapacak hiçbir şey olmadan boş boş oturdu. Artık 100’den fazla çalışanını işten çıkarmak, işini satmak ve ailesiyle birlikte Kuzey Amerika’ya taşınmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.

“Karanlık gece çöktüğüne göre,” dedi, “karanlık gece gibi yapacağım.”

Kongreden sonra bana mesaj atan Pekinli teknoloji girişimcisi korkunç bir deneyim paylaştı. Mayıs ayında Pekin’in sokağa çıkma yasağına girebileceğine dair söylentiler ortaya çıktığında, çalışanlarına işten daha erken ayrılmalarını ve yiyecek stoklamalarını söyleyemeyeceğini hissetti. İnsanların polis tarafından tutuklanmasına neden olan söylentileri yaydığı için rapor edilebileceğinden endişeliydi. Onlara yapacak işleri varsa daha erken ayrılabileceklerini söyledi.

Şimdi başarılı iş adamı bir Avrupa ülkesine ve ABD’ye göç için başvuruyor.