Ressam Adnan Çoker için Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi’nde merasim

M4R14

New member
Ressam Adnan Çoker için Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi’nde merasim95 yaşında ömrünü kaybeden Türk fotoğrafının en büyük ustalarından Prof. Dr. Adnan Çoker için Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Osman Hamdi Beyefendi Stant Salonu’nda merasim düzenlendi. Merasime Öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı. Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, Adnan Çoker’in hayat öyküsünü okudu. Öğretim üyeleri ve sanatkarlar konuşma yaptı.

Ressam Bedri Baykam “Bu akademiden epeyce büyük isimler geldi geçti. Osman Hamdi’den beri akademide en büyük iz bırakan birkaç isimden biri olarak hem bu akademinin hem Türk sanat tarihinin ortasında sarsılmaz yerini aldı. 3-4 jenerasyon sanatçıyı derinden etkiledi. Yeni nesil sanatkarları, yeni arayışları daima destekledi. Kendisinden daha sonra gelen nesillerle, bizlerle, bizden daha sonraki gençlerle, müelliflere, çizerlerle daima yakın bir dostluk kurdu. Onlara da kendi tecrübelerinden deneyimlerinden hisse çıkararak kendi tecrübelerini paylaştı.” dedi.

Ressam Bünyamin Özgültekin “Adnan hocamız bizi bir kez daha bir ortaya getirdi. Adnan hocanın olduğu yerde birkaç öğrenci var ise, yer var ise orası üniversiteye dönüşüyor. Dersten çıktıktan daha sonra dersimiz asla bitmezdi. Odasına geçilirdi, orada derse devam edilirdi. Ya da karşılaştığınız rastgele bir galeride ders devam ederdi. hiç bir vakit bunu bırakmadı. Her öğrencisine bunu adım adım giydirdi” diye konuştu.

Adnan Çoker’in Türk bayrağına sarılı naaşı alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu. Çoker için Şakirin Mescidi’nde cenaze namazı kılındıktan daha sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.